Interface do łączności cyfrowych jest moim projektem jako element montowany w komputerze pc podobnie jak karta „rozszerzeń” do łączności DIGI MODE
współpracuje z każdym trx-em oparty jest na transoptorach pracujących liniowo.
Wielu kolegów tłumaczyło mi że za pomocą transoptora nie da się przesyłać dźwięku, ponieważ transoptor działa impulsowo załącza i wyłącza tranzystor czyli działa impulsowo .
Moim zdaniem jest inaczej, jeżeli spolaryzujemy diodę w transoptorze po za próg napięcia przebicia, czyli do momentu gdy zacznie ona” świecić” tranzystor zacznie przewodzić, trafiamy na początek punktu pracy prawie liniowej uzależnionej od charakterystyki pracy diody i tranzystora.
Układ pomyślany by całkowicie odizolować pc od trx do pracy cyfrowych emisji.
Tu okrojony schemat sam tor audio dla TX RX
W moim projekcie można zastosować dowolny transoptor. Przetestowałem około 8 modeli i wszystkie bardzo dobrze się zachowywały. Wykorzystałem z CNY-17 bo tych miałem akuratnie sporo.
Zastosowany tranzystor dowolny tu zastosowałem 2N2222 bo takie miałem, służy on do odwrócenia sygnału fazie.
reszta chyba jasne.
Ale jeżeli nie, to sygnał trafia na potencjometr, z suwaka potencjometru montażowego na kondensator 10 uf i steruje bazą
Tranzystor jest wstępnie spolaryzowany by dioda led w transoptorze nie działała jako przełącznik tylko jest wstępnie wzbudzona zaczyna działać liniowo patrz wykres powyżej. Sygnał m.cz z tranzystora powoduje jej przygasanie i jest przekazywane na foto tranzystor który, jest spolaryzowany napięciem prze opornik 220 om nastąpcie przez kondensator składowa zmienna trafia do karty dźwiękowej lub nadajnika.
W przeciwnym kierunku działa tak samo.
Interface jest przeznaczony do pracy z TRX-ami Yaesu Icom czyli współpracuje z CAT oraz z CIV i bardzo dobrze sprawdza się w pracy digi mode.
W moim przypadki z Yaesu FT847
Interface obsługuje :
PTT
Audio we/wy
CW
Transmisja danych po miedzy pc – trx
Wszystko jest opisane na schemacie, taśma rs232 podpięta jest do wolnego gniazda płycie pc z tąd też jest pobierane napięcie do zasilania układu po stronie komputera (białe prostokątne gniazdo na zdjęciu) .
potencjometry P1 i P2 służą do regulacji siły sygnału wyjścia i wejścia audio,
należy je ustawić w pozycji środkowej a poziomy na karcie dźwiękowej na minimum około 10%. Następnie doprowadzić regulując potencjometrami by właściwy poziom sygnału znajdował się po środku poziomu karty dźwiękowej w komputerze.
konfiguracja złącz rs232 według programu do digi mode ja korzystam z MIX w32 pracuje bardzo dobrze bez zarzutów a nawet powiem więcej interface zrobiony na transformatorach CRITCHLEY-9000 przenosił mniej słabych sygnałów, trochę się tłumi przy odbiorze wiadomo trafo nie ma sprawności 100% .
Transoptory:
op1 wyjście do trx audio dołączony tranzystor odwraca fazę
op2 wyjście audio do PC tranzystor odwraca fazę
op3 PTT
op4 do kluczowania CW
op5 tx złącza rs232
op6 rx złącza rs232
ustawienie zworek na płycie pozwala wybrać rodzaj komunizacji oraz załączania PTT .
j2 służy do wyboru załączania PTT przez zwieranie do masy lub zwieranie audio przez opornik 2k2 (Yaesu)
jumpery j2 i j3 zmieniają sposób komunikacji pc-trx do pracy jako CAT Yaesu lub CIV Icom
ustawiane według opisu na schemacie.
do pobrania w pdf-ie TU KLIK łącznie z „prasowanką”
Jak najbardziej jeżeli zachodzi taka potrzeba można wykonać układ jako
osobna skrzynka zasilana z 2 zasilaczy,
ja zasilam zasilaczem od trx i z płyty pc
uwaga niektóre zasilacze w komputerach trochę „śmiecą” należy wtedy zastosować filtr dolno przepustowy na przykład RC 1000uF 100 ohm 1000uF .
życzę udanych konstrukcji, układ polecam doświadczonym kolegom którzy wiedzą co i jak poustawiać w pc oraz na jakiej zasadzie działa komunikacja po między pc – trx-em
Wojciech SP8OBE
Układ jest moim opracowaniem, nie wyrażam zgody na powielanie go w celach komercyjnych
Nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia. Projekt sprawdzony działa od wielu lat w moim hamshacku.