Antena łatwa do zawieszenia o dobrych parametrach na 2 pasma albo więcej

Wymiary anteny

schenat k2gu
schenat k2gu

Antena jest wyposażona w balun 1:1 i wykonana jest z linki 1mm wersja lekka do 50 wat

oraz „wzmocniona – na większe moce” i cięższa 1.5mm i „mocniejszy” balun na moc do 200 Wat

Antena mieści się w dłoni oraz w kieszeni 🙂

400 gram waga z balunem i nawijakiem

Trap o średnicy 15 mm drut osadzony w naciętym gwincie waga jak widać kondensator 27 Pf

Balun 1do1

balun antenowy 1do1 uc1 z złączkami elektrycznymi do ewentualnego dostrojenia anteny w paśmie 14 mhz tu wystarczy dodać po 5-10 cm by przestroić antene na koniec pasma , oraz rozłożenia jej do transportu lub wykorzystania baluna do innej konstrukcji w terenie.

Jako izolator końcowy służy zapinka dość wytrzymała i bardzo lekka, ułatwia montaż w dowolnych warunkach tak na końcu anteny jak i przy balunie.

Antena K2GU wersja QRP/P  powstała z Myślą o pracy z terenu oraz aktywacjach na częstotliwościach 7Mhz i 14Mhz, założenie ma być po złożeniu mała, lekka, wytrzymała, przenosić moc do 50 Wat albo do 100 Wat czyli łączności terenowe lub wyjazdowe. Zapewnić łączności krajowe i Europa oraz DX-owe  uważam, że taka antena powinna zadowolić każdego „aktywatora”, w porze dziennej pasmo 80 m jest bardzo słabo aktywne latem a wymiary anteny w granicach 18 metrów jest przyzwoita do zawieszenia nawet na niskich drzewach.

Antena K2GU jest to pochodną W3DZZ  pracująca na pasmach 40 i 20 metrów, oraz wykazuje z różnym skutkiem rezonans na wyższych pasmach, jest to uzależnione od warunków zawieszenia kąt złamania anteny w konfiguracji iverted „V”, czy też, jako sloper. Co prawda pozwala pracować na wyższych pasmach, lecz do takiej pracy lepiej się nadaje antena pionowa ze względu na kąt promieniowania, ale po mimo wszystko nie jest zbyt wymagająca, jeżeli chodzi o sposób zawieszenia. 

 Zalety tej anteny do stabilna praca na pasmach aktywnych w dzień na paśmie 40 metrów oraz do łączności dalekich 20 metrów jak też i jej długość całkowita  17 metrów czyli 2 razy po około 8,5 m

W Pasmo 40 i 20 metrów pokrywa (w zależności od warunków zawieszenia) z SWR < od 1:2 co zapewnia prace przy niskich stratach bez skrzynki antenowej. Moc wersji QRP do 45 wat,   dla wersji QRO do 120 Watt SSB.

Pomiar anteny zawieszonej na maszcie o wysokości 10 metrów końce anteny na wysokości około 1.5 metra nad gruntem

pomiar pasma 40 m

pomiar pasma 20 m

Na tej antenie zrobiłem kilak łączności z radiem YAESU FT 818 i zasilaniem z wewnętrznych baterii (8.8v) Paryż na mocy około 4 wat z raportem 58-59 na 20 metrach Italia z podobnym raportem , co mnie bardzo ucieszyło. Antena okazała się skuteczna i bardzo mobilna. Kolega SQ1KSA też uruchomił się na mojej konstrukcji i nie omieszkał i podesłać na moją prośbę pomiarów, na jego terenie co jest uwidocznione poniżej .

pasmo 20 metrów
pasmo 40 metrów